CenaCeny
Průvodce nákupem potravinPřečetli jsme

22.7.2013
 

Olivový olej

Aceite de oliva virgen en una aceitera clásica.

Olivový olej je olej získaný z černých oliv lisováním nebo jinými mechanickými postupy. Je používán především při výrobě pokrmů, v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Olivový olej je typickou součástí středomořské kuchyně. Konzumace olivového oleje je považována za zdraví prospěšnou, protože obsahuje mono-nenasycené mastné kyseliny a vitamín E. Přírodní léčitelství jej považuje za velmi dobré laxativum (projímadlo). Olivový olej chrání před onemocněním srdce a krevního oběhu, slouží jako prevence proti zvýšené hladině cholesterolu, vzniku cukrovky, ale i zácpy a rakoviny tlustého střeva.

Pro lisování olivového oleje se sklízí olivy tradičním způsobem, tj. tlučením dlouhou palicí do větví stromů. Olivy padají do rozprostřených plachet pod stromem. Sklizeň trvá od října do ledna v závislosti na odrůdě a stupni zralosti. Poté se olivy očistí a rozemelou, takto zpracované se dostanou do lisů, kde z nich vzniká olej, který se po přefiltrování plní do lahví. Olej musí být vylisován do čtyř dnů od sklizně, aby byla zachována jeho kvalita a především všechny látky v olivách obsažené.

Olivové oleje se obecně dělí na panenské, rafinované a směsi obou skupin.

Panenské oleje – vznikají technologií, která je vůči výslednému produktu velmi šetrná. Žádné zahřívání oliv, žádné chemické procesy, pouze jednoduché lisování za studena. Výsledkem je nejkvalitnější olivový olej. Jedná se tedy o čistou přírodní šťávu, kterou lze přirovnat k fresh džusu. Extra panenské oleje jsou pak mezi nimi jakousi extratřídou, protože jsou vyrobeny z oliv výjimečně dobré jakosti, jsou lisované přímo z celých plodů za studena (do 50 °C)

  • Extra panenský olej (Extra virgin) – Panenský olivový olej s volnou kyselostí méně než 0,8 g na 100 g včetně, získaný přímo z plodů olivovníku, při jehož výrobě byly použity pouze mechanické postupy. Nejvyšší kvalitu mají oleje lisované bez pecek – denocciolato.
  • Panenský olej (Virgin) – Panenský olivový olej s volnou kyselostí méně než 2,0 g na 100 g včetně, získaný přímo z plodů olivovníku, při jehož výrobě byly použity pouze mechanické postupy.
  • Obyčejný panenský olej (Ordinary virgin) – Panenský olivový olej s volnou kyselostí méně než 3,3 g na 100 g včetně.

Rafinované oleje –  získávají se lisováním již několikrát vylisovaných oliv a zbytků při vysokých tlacích za působení tepla, poté olej ještě prochází chemickou úpravou. Proto svými kvalitami nijak výrazně nepřevyšuje jiné jedlé oleje.

  • Rafinovaný olej – Olivový olej získaný rafinováním panenského olivového oleje s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g včetně
  • Rafinovaný olej z pokrutin – Olej získaný rafinováním surového olivového oleje z pokrutin s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g včetně (na etiketě mají označení POMACE, SANSA nebo Z POKRUTIN.)

 

Směsi

Olivový olej – Olivový olej získaný smícháním rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje, jiného než lampantového (panenský olivový olej nezpůsobilý k přímému požívání), s volnou kyselostí méně než 1,5 g na 100 g včetně.

Olej z pokrutin – Olej získaný smícháním rafinovaného olivového oleje z pokrutin a panenského olivového oleje, jiného než lampantového, s obsahem volných kyselin méně než 1,5 g na 100 g včetně

 

Při nákupu olivového oleje hraje velkou roli již samotný materiál obalu. Extra panenský a panenský olej je prodáván převážně ve skleněných lahvích. V plastu najdeme spíše olej rafinovaný.

Olivový olej je velmi citlivý na světlo, proto bychom měli dávat přednost lahvím s tmavým zabarvením před průhlednými a světlými. Doma bychom ho pak měli uskladnit na tmavém a chladném místě. Rozhodně ho ponecháme v originální lahvi, přelévání není vhodné s ohledem na  zachování původní kvality. Olej se doporučuje spotřebovat v ideálním případě do jednoho roku, nejpozději však do dvou let ode dne plnění. U panenských olejů můžeme jako podezřele nízkou označit cenu pod 100 Kč za půl litru, u rafinovaných olejů je zase zbytečné platit více než 50 Kč za jeden půllitr.

 
 

 
Kaufland-letak

Supervýhodně koupíte v Kauflandu těstoviny Noe, Moravské vrabce a kilový bílý jogurt

Nabídka letáku je platná od 22. února 2018 do 28. února 2018
by CenaCeny
 

 
 
Globus-letak

Za akční ceny najdete v Globusu mražené kuře, máslo a řepkový olej

Položky jsou vybrané z letáku platného pro prodejnu v Českých Budějovicích. Nabídka letáku je platná od 22. února 2018 do 28. února 2018
by CenaCeny
 

 
 
Penny-letak

V Penny přidejte do vozíku vejce L, kuřecí prsní řízky a Pepsi

Nabídka letáku je platná od 22. února 2018 do 25. února 2018
by CenaCeny
 

 

 
Albert-letak

V Albertu se vyplatí máslo, vepřová pečeně a řepkový olej

Nabídka letáku je platná od 21. února 2018 do 27. února 2018
by CenaCeny
 

 
 
Billa-letak

V Bille dobře nakoupíte polotučné mléko, vejce M a vepřovou krkovici

Nabídka letáku je platná od 21. února 2018 do 27. února 2018
by CenaCeny
 

 
 
Makro-letak

Makro láká v letáku na levné kuře duo, Heru a pomeranče

Nabídka letáku je platná od 21. února 2018 do 6. března 2018
by CenaCeny
 

 

 
Tesco-letak

V Tescu se zastavte pro hovězí přední, brambory a špagety

Nabídka letáku je platná od 21. února 2018 do 27. února 2018
by CenaCeny
 

 
 
Lidl-letak

Na Řecký týden si zajděte do Lidlu

Nabídka letáku je platná od 19. února 2018 do 25. února 2018
by CenaCeny
 

 

 
souhrn

Otevírací doba ve svátek 17. 11. 2017

Státní svátek 17. listopadu budou obchody otevřeny
by CenaCeny
 

 
 
souhrn

Otevírací doba na svátek v sobotu 28.10.2017

Státní svátek 28. října uzavře obchody
by CenaCeny
 

 
 
souhrn

Otevírací doba na svátek 28.9.2017

Na Svátek 28. 9. Den české státnosti nenakoupíte.
by CenaCeny
 

 
Tyto stránky používají soubory cookies. Je nutné s tím souhlasit, protože EU.
Více informací