CenaCeny
Průvodce nákupem potravinPřečetli jsme

23.9.2013
 

O čaji

čaj

Jak vyplývá z historických pramenů, lidé znají čajovník nejméně 5000 let. Čaj nemá vzhledem ke své všestrannosti mezi nápoji konkurenci a zaslouží si světový věhlas. Díky nesčetným druhům a způsobům přípravy dokáže povzbudit, uklidni, zahřát v chladných dnech a osvěžit v době letních veder. Důležité je dobře si vybrat, správně uvařit a podávat. Existuje velké množství způsobu podávání čaje. Podává se s mlékem, smetanou, cukrem, solí, máslem, zavařeninou, skořicí nebo zázvorem.

Běžně známe čaje černé, zelené, bílé, Rooibosy a ovocné čaje.

Černý čaj

vznikl fermetací z čaje zeleného, aby lístky během dlouhé cesty do Evropy neztratily aroma. Specifickou chuť černého čaje utváří způsob zpracování a fermentace. V současné době je známo asi 400 různých látek, které jsou obsaženy v čajovém listě a jsou označovány jako účinné látky. Má protizánětlivé účinky, zklidňuje žaludek a střeva, léčí sliznice dýchacích cest při nachlazení. Theofylin povzbuzuje krevní oběh a uvolňuje svalové křeče. Tvorbě zubního kazu zabraňuje přítomný fluor.

Příprava: na 2 až 3 dcl vody potřebujeme cca 7 g (jednu čajovou lžičku) čaje, teplota vody 100° C, doba louhování 1-2 minuty, počet nálevů podle druhu čaje 2 – 4.

Zelený čaj

má lehce nahořklý tón, kofein obsažený v čaji je vázán na třísloviny. Díky tomu, že listy zeleného čaje nejsou fermentovány, obsahuje zelený čaj více vitamínů a antioxidantů. Působí preventivně proti vzniku rakoviny, kardiovaskulárních chorob, infekci, zubnímu kazu a mnoha dalším obtížím.
Příprava: na 2 až 3 dcl vody potřebujeme cca 1 čajovou lžičku čaje, teplota vody převařit, nechat zchladnout 2-3 minuty, až voda zchladne na 70° C, doba louhování 1-2 minuty, počet nálevů podle druhu čaje 3 – 4.

Bílý čaj

se vyrábí z neotevřených mladých pupenů čajovníku. Bílé čaje jsou zlehka fermentované a napomáhají redukci tukových buněk a působí jako prevence proti jejich novému tvoření, přispívají tedy k hubnutí. Antioxidační antibakteriální účinky bílého čaje jsou také využívány v kosmetickém průmyslu.  Příprava: na 2 až 3 dcl vody potřebujeme cca 1 čajovou lžičku čaje, teplota vody převařit, nechat zchladnout 2-3 minuty, až voda zchladne na 70° C, doba louhování 1-2 minuty, počet nálevů podle druhu čaje 3 – 4.

Rooibos

Tyto čaje nejsou vyráběny z čajových lístků, ale z jihoafrické rostliny Aspalatus Linearis, která se pěstuje hlavně v Jihoafrické republice. Má velmi lahodnou chuť a příznivé účinky na organismus. Neobsahuje kofein a je tedy vhodný pro děti, kojence, sportovce, těhotné ženy a důchodce. Napomáhá také při zažívacích potížích, bolestech hlavy a stresu.                                                                                                                             Příprava: na 2 až 3 dcl vody potřebujeme cca 1 čajovou lžičku čaje, teplota vody 95-100° C, doba louhování 5 minut, počet nálevů – je možné přelít i podruhé, ale bez zdravotních účinků, pouze na pití.

Ovocné čaje

Ovocné čaje nejsou v pravém slova smyslu skutečnými čaji, protože se nevyrábí z čajových lístků. Pro svoji neodolatelnou chuť své pevné místo na našem jídelníčku a v západním v západním světě jsou nejvíce konzumovanými čaji. Ovocné směsi zalité horkou vodou mají velice výraznou lahodnou chuť a jsou vhodné také pro přípravu ledových čajů a čajů s kousky ovoce.                                                                 Příprava: na 2 až 3 dcl vody potřebujeme cca 2 čajové lžičky čaje, teplota vody 100° C, doba louhování 5 minut, počet nálevů jeden, u bezibiškových čajů je možné ovoce po vyluhování sníst.

 

Méně známé jsou čaje oolong někdy nazývané žlutozelený čaj, částečně oxidovaný, čajové lístky se nechávají zavadnout na přímém slunci. Žlutý čaj – vysoce kvalitní odrůda zeleného čaje nebo aromatizovaný tmavý čaj Pu-ert.

 
 

 
Albert-letak

Albert láká k nákupu kuřecích prsních řízků, slunečnicového oleje a piva Pilsner Urquell

Nabídka letáku je platná od 22. listopadu 2017 do 28. listopadu 2017
by CenaCeny
 

 
 
Billa-letak

V Bille mají v akci kuřecí řízky mix, citrony a kečup Hellmann´s

Nabídka letáku je platná od 22. listopadu 2017 do 28. listopadu 2017
by CenaCeny
 

 
 
Tesco-letak

V Tescu dobře nakoupíte pomeranče, vepřovou plec a Fernet Stock

Nabídka letáku je platná od 22. listopadu 2017 do 28. listopadu 2017
by CenaCeny
 

 

 
Lidl-letak

Vánoční zboží Deluxe nabízí V Lidlu

Nabídka letáku je platná od 20. listopadu 2017 do 26. listopadu 2017
by CenaCeny
 

 
 
Penny-letak

Za akční ceny mají v Penny mražené kuřecí stehenní řízky, plnotučný tvaroh a slunečnicový olej

Nabídka letáku je platná od 20. listopadu 2017 do 22. listopadu 2017
by CenaCeny
 

 
 
souhrn

Otevírací doba ve svátek 17. 11. 2017

Státní svátek 17. listopadu budou obchody otevřeny
by CenaCeny
 

 

 
Kaufland-letak

V Kauflandu se vyplatí vepřová plec na pečení bez kosti, rostlinný olej, a Fernet Stock

Nabídka letáku je platná od 16. listopadu 2017 do 22. listopadu 2017
by CenaCeny
 

 
 
Globus-letak

V Globusu si můžete vybrat Farmářské máslo, vepřový bok s kostí nebo Coca Colu

Položky jsou vybrané z letáku platného pro prodejnu v Brně. Nabídka letáku je platná od 16. listopadu 2017 do 22. listopadu 2017
by CenaCeny
 

 
 
Makro-letak

V Makru se zastavte pro kuře duo, Heru a těstoviny Panzani Expres

Nabídka letáku je platná od 15. listopadu 2017 do 28. listopadu 2017
by CenaCeny
 

 

 
souhrn

Otevírací doba na svátek v sobotu 28.10.2017

Státní svátek 28. října uzavře obchody
by CenaCeny
 

 
 
souhrn

Otevírací doba na svátek 28.9.2017

Na Svátek 28. 9. Den české státnosti nenakoupíte.
by CenaCeny
 

 
 
mimkaufland

Mimořádný Kaufland od 09.05.2017

Nabídka letáku platí od 09.05.2017 do 10.05.2017
by CenaCeny
 

 
Tyto stránky používají soubory cookies. Je nutné s tím souhlasit, protože EU.
Více informací